Ny digital lösning för temperaturmätning och legionellakontroll i VVC-system
Newsec Digital Solutions lanserar nu en ny digital lösning som ger fastighetsägare full kontroll över temperaturer och risker för legionella i VVC-system. Genom kontinuerlig mätning och smart analys får drift- och förvaltningsorganisationer ett kraftfullt beslutsstöd för att identifiera risker i tid, prioritera rätt åtgärder och säkerställa en trygg vattenmiljö.
18 DECEMBER 2025
▪ 3 Min lästid

Lösningen möjliggör ett mer proaktivt arbetssätt där potentiella riskfaktorer upptäcks innan de blir ett problem – och där åtgärder som odlingstester, systemjusteringar eller riktade insatser kan sättas in snabbt och träffsäkert.
Ett dolt riskområde i fastigheten
Legionella är en bakterie som naturligt förekommer i vattenmiljöer och som kan orsaka allvarliga lunginfektioner. Särskilt utsatta är äldre personer och individer med nedsatt immunförsvar. Smittan sprids genom inandning av vattenaerosoler, vilket gör installationer som duschar, bubbelpooler och liknande anläggningar särskilt känsliga.
För fastighetsägare handlar legionellakontroll inte bara om hälsa, utan även om ansvar, regelefterlevnad och förtroende både gentemot hyresgäster och samhället i stort.
Utmaningen med traditionella metoder
Att förebygga legionella kräver tydliga rutiner för löpande kontroll, såsom temperaturmätning (minst 50 °C för varmvatten och högst 18 °C för kallvatten), regelbunden spolning samt hantering av blindledningar.
Problemet är att traditionella, punktvisa mätningar ofta ger en ögonblicksbild snarare än en helhetsförståelse. Temperaturavvikelser kan uppstå vid specifika tider på dygnet, under låg belastning eller vid driftförändringar, tillfällen som lätt missas med manuell uppföljning.
Så fungerar lösningen – från mätning till åtgärd
Newsecs lösning bygger på kontinuerlig temperaturmätning i flera punkter i VVC-systemet. Givare installeras i fastigheten och kopplas upp mot en central digital miljö där temperaturdata samlas, analyseras och visualiseras i standardiserade driftbilder.
Genom att analysera temperaturmönster över tid kan systemet:
- Identifiera avvikelser och riskzoner
- Visa var och när temperaturen inte håller rätt nivå
- Ge driftpersonal en snabb och tydlig överblick
- Underlätta prioritering av rätt åtgärder, på rätt plats
Resultatet är effektivare drift, minskad risk för legionellatillväxt och bättre användning av resurser samtidigt som dokumentation och uppföljning förenklas.
En del av ett större ekosystem
Lösningen för temperaturmätning och legionellakontroll är en del av Newsec Digital Solutions bredare erbjudande. Tidigare i år lanserades även Newsec Connect, en plattform för säker teknisk uppkoppling och lösningar för vattenläckagelarm.
Genom att samla och konsolidera sensordata i en gemensam struktur skapar Newsec förutsättningar för ett datadrivet, proaktivt och hållbart fastighetsägande där teknik inte bara övervakar, utan aktivt stödjer bättre beslut.
Vill du veta mer om hur vi kan hjälpa dig i din fastighet? Hör av dig till oss!
Kontakta ossSenaste artiklarna
Få de senaste insikterna direkt i din inbox
Anmäl dig för att få nyheter och relevanta insikter från Newsec.

